MODULE 7:ACADEMIC INTERGRITY AND PERFORMANCE

WEDNESDAY,19/7/2017

I was learn about academic intergrity and performance at UED class by lecturer Mohd Norafizal Abd Aziz.He told we to always think positive.He also told before you look another country look at your country first.I also learn about plagiarism.What is plagiarism.

PLAGIARISM :
The act of taking another person's writing,conversation,song,or even idea and passing it off as your own.

THE COMMON TYPES OF PLAGIARISM

  1. DIRECT PLAGIARISM 
  • The word-for-word transcription of a section of someone else's word,without attribution and without  quotation marks
     2.  SELF PLAGIARISM
  • Occurs when a student submit his or her own previous work ,or mixes parts of previous works without permission from all professors involed 
     3.  MOSAIC PLAGIARISM
  • Borrows phrases from a source without using question marks.
     4.  ACCIDENTAL PLAGIARISM 
  • When person neglects to cite their source or unintentionally paraphrases a sources by using similar word and sentence structure without attribution
HOW TO PREVENTING PLAGIARISM
  • STEP 1:Planning your paper
           *plan your paper
           *take effective notes
  • STEP 2:Writing your paper
           *cite your sources
           *make it clear who said what
           * know how to pharaprase
           *evaluate your sources
           *include a references page


             CALCULATING GRADE POINT        AVERAGE(GPA)



                               FORMULA TO COUNT GRADE POINT AVERAGE (GPA)


FORMULA TO COUNT  CUMMULATIVE GRADE POINT AVERAGE(CGPA)



DISMISSED STATUS

ACTIVITY 1


1.    Calculate the GPA for Amelia Ameer for her first semester:


              COURSE

CREDIT

GRADE

   POINT VALUE
Comparative Animal Physiology
    
     3

     B+

     3X3.33=9.99
Biochemistry 1
    
     4

     C+

     4X1.67=6.68
Integrated Physiology Lab

     1

     A

     1X4.00=4.00
Asian Civilation 1
    
     3

     C+

     3X1.67=5.01
Ecology

     3

     A

     3X4.00=12.00
Korean 1
    
     3

     B

     3X3.00=9.00




   Total Number of Credits

=3+4+1+3+3+3
=17

   Total Points Earned
=9.99+6.68+4.00+5.01+12.00+9.00
=46.68

   GPA
=46.68/17
=2.74




2. Calculate what would have happened if Amelia had earned B in        
    Chemistry


               COURSE

   CREDIT

     GRADE

  POINT VALUE
Comparative Animal Physiology

       3

        B+

        3X3.33=9.99
Biochemistry 1

       4

        B

        4X3.00=12.00
Integrated Physiology Lab

       1

        A

        1X4.00=4.00
Asian Civilation 1

       3

        C+

        3X1.67=5.01
Ecology

       3

        A

        3X4.00=12.00
Korean 1

       3

        B

        3X3.00=9.00



Total Number of Credits
=3+4+1+3+3+3
=17

Total Points Earned
=9.99+6.68+4.00+5.01+12.00+ 9.00
=52.00

GPA
=52.00/17
=3.05




3. What is the difference in GPA?

      =3.05 – 2.74
      =0.31
      =The GPA is increasing

4. Now calculate Amelia GPA for next semester



COURSE

CREDIT

GRADE

POINT VALUE
Cell Biology

       4

         B+
=4X3.33
=13.32
Organic Chemistry 1

       4

          B
=4X3.00
=12.00
Intro Physics 1

       4

          C
=4X2.00
=8.00
Writing in Biology

       3

          C
=3X2.00
=6.00
Public Speaking

       3

          A-
=3X3.67
=11.01




Total Number of Credits
=4+4+4+3+3
=18

Total Points Earned
=13.32+12.00+8.00+6.00+11.01
=50.33

GPA
=50.33/18
=2.80



5. What would happen if Amelia had received a D in Cell Bio instead of the          B+?



COURSE

CREDIT

GRADE

POINT VALUE
Cell Biology

       4

         D
=4X1.00
=4.00
Organic Chemistry 1

       4

          B
=4X3.00
=12.00
Intro Physics 1

       4

          C
=4X2.00
=8.00
Writing in Biology

       3

          C
=3X2.00
=6.00
Public Speaking

        3

           A-
=3X3.67
=11.01





















Total Number of Credits
=4+4+4+3+3
=18

Total Points Earned
=4.00+12.00+8.00+6.00+11.01
=41.01

GPA
=41.01/18
=2.28


6. What is the difference in GPA?
    =2.80 - 2.28
    =0.52


7. What is the difference in CGPA?
    =(2.74+2.80)/(17+18)
    =0.16

    Different between CGPA for 1st semester and 2nd semester?
    =2.74 – 0.16
    =2.58


8. What does Amelia have to do in order to achieve a GPA of 3.00 in the 2nd    semester if her CGPA fall below 2.50 in 1st  semester


  • She must give more attention on the subject than has a higher credit because its will effect her grades



Ulasan

Catatan popular daripada blog ini

MODULE 3:LIBRARY AND CAMPUS RESOURCES